Geçmişten Bugüne Dünyanın En Kalabalık Konserleri

Dünyanın En Kalabalık Konserleri

Geçmişten Bugüne Dünyanın En Kalabalık Konserleri

Konserlere gitmek hem tek başınıza hem de sevdiklerinizle birlikte vakit geçirip doyasıya eğlenebileceğiniz aktivitelerden birisidir. Sevdiğiniz sanatçıyı görmek ve konser alanının coşkusuyla eğlenceli anlar yaşamak oldukça değerlidir. Bu nedenle çeşitli sitelerden şehrinize gelecek sanatçıları takip eder ve bilet satın almaya çalışırsınız.

Geçmişten bugüne dünya üzerinde bazı dinletiler çok geniş kitlelerin katılımıyla rekorlar kırdı. Bu etkinlikler kimi zaman halk konseri kimi zaman ise ücretli konserlerdi. Hayatın her alanında yer alan müzik, sevilen sanatçıların sahne gösterileri ile daha büyük değer görüyor. Geçmişten günümüze kadar dünyanın en kalabalık konserleri sizler için derledik!

Rekor Kıran Konserler Hangileri?

Kalabalık konser denildiğinde akıllara ilk olarak ülkemizde yer alan İzmir konseri geliyor. İzmir’in kurtuluşu olan 9 Eylül 2022 tarihinde Tarkan konseri büyük bir ilgi uyandırarak tarihe geçti. Yaklaşık olarak 500 bin kişinin Gündoğan Meydanı’nı doldurduğu bu sahne, uzun süre gündemde kalarak kendisinden söz ettirdi. Öyle ki Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşamakta olan insanlar bile bu konsere gidemedikleri için üzüldüklerini belirtti. Tarkan’ın aynı zamanda Türkiye’de en kalabalık konser rekoru da kırarak adını altın harflerle kazıttığı söylenebilir.

Bir diğer rekor konser ise Paul McCartney müzik şöleni olarak tarihe geçti. Japonya’da Chiba şehrinde gerçekleşen dinleti, 1999 yılının Temmuz ayına damgasını vurdu. Yaklaşık olarak 200 bin kişinin katıldığı etkinlikte kırılan bu rekor 6 yıl boyunca bir başkası tarafından kırılamadı. Frank Sinatra’nın dünyanın en büyük futbol stadyumu olarak da bilinen Maracanã Stadyumu konseri ise kalabalık konserler listesinde adından söz ettirir. 1990 yılında yaklaşık olarak 190 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen dinleti katılanlara oldukça eğlenceli vakit geçirmiştir. Stadyum konserleri denildiğinde akıllara ilk gelen gösteri olma özelliği ile adını nesilden nesile aktarmayı başarmıştır.  

20 Mart 1981 yılında Queen konser rekoru olarak da hatırlanan yaklaşık 131 bin kişinin katıldığı Sao Paulo konseri tarihe geçiyor. Morumbi Stadyumu’nda gerçekleştirilen müzik şovu, The Game Tour etkinliğinde en kalabalık konser rekoru kırarak adından söz ettirdi. 1 Temmuz 2017 yılında gerçekleştirilen Vasco Rossi sahnesi ise hâlâ listelerde en üst sıralarda yer almayı başarıyor. Modena’da gerçekleştirilen etkinlikte 220 bin kişiden daha fazla kişinin yer aldığı biliniyor. Solo konserler listesinde en üst sıralarda bulunan bir diğer etkinlik  ise Bijelo Dugme’nin 2005 yılında verdiği müzik dinletisidir. Belgrad Hipodromu'nda 200 bin kişinin üzerinde katılımcıyla listelerin üst sıralarında yer alıyor.

En Kalabalık Ücretsiz Konserler Hangileridir?

Konserler özgürce eğlenebilen ve sevilen sanatçıların görülmesine olanak tanıyan alanlardır. Özel günlerde gerçekleştirilen konserler ise ücretli olanlara oranla daha çok ilgi görebilir. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen en kalabalık konserler listesinde ilk sırayı Jean Michel Jarre’nin Paris’te gerçekleştirdiği 2,500,000 kişilik müzik dinletisi alır. Ayrıca Guinness Rekorlar Kitabına da girerek rekorunu kanıtlamıştır. Yine aynı sanatçının Moskova Devlet Üniversitesinde gerçekleştirdiği 3,500,000 kişilik konseri de adından söz ettirir. Jean Michel Jarre birden fazla etkinlik rekoru kırarak adını tarihe kazır. En çok izlenen konserler listesinde daima en üst sırada yer almayı başaran bir sanatçıdır. Rod Stewart'ın Brezilya'da 1994 senesinde gerçekleştirdiği halk konseri ise 3 milyondan fazla kişinin katılmasıyla akıllara kazındı.

Dünyanın en büyük konserleri arasından bir diğeri ise yeni yıl arifesi için verilen Jorge Ben Jor’un 1993 yılında gerçekleştirdiği sahnedir. Rio de Janeiro’da gerçekleştirilen ve yaklaşık olarak 3,000,000 kişilik konser Copacabana Sahili’nde yapılmıştır. Aynı sanatçının 1994 yılında yine Brezilya’da vermiş olduğu müzik şöleni ise çok sayıda kişinin katılımıyla akıllarda yer etti. 18 Şubat 2006 yılında A Bigger Bang etkinliği ile Copacabana Sahili’nde; The Rolling Stones tarafından gerçekleştirilen konser ise 1,500,000 kişinin katılımıyla tamamlanmış oluyor.

24 Haziran 2001 yılında Antonello Vendetti tarafından gerçekleştirilen Roma’nın zaferi için düzenlenen konserde 1,000,000 kişinin katılımı kaydedildi. Böylelikle Circus Maximus’da tarihe geçen bir etkinlik oldu.

Moskova’da gerçekleştirilen Monster Of Rock konseri 1991 yılına damgasını vurdu. Döneminin en popüler metal gruplarının yer aldığı festivalde çok sayıda grup sahne almıştır. Yaklaşık olarak 1,6 milyon kişinin katılımıyla en kalabalık metal konseri olarak tarihe geçmiştir. Dortmund’da gerçekleştirilen ve faciaların yaşanmasına neden olan Love Parade konseri ise 2008 yılında adından söz ettirir. 1,6 milyon kişinin katılmasının beklenmediği etkinlikte yetersiz alan nedeniyle kazalar yaşanmıştır. Yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanan kazaların ardından bu konser ise Love Parade Faciası olarak gündemde kalır. 

Türkiye’nin En Keyifli Konserleri için Bilet Nasıl Alınır?

Rekorlar kıran büyük konserler sonrası oluşan etkinliğe gitme isteğini bastırmak için Sihirli Bilet üzerinden konser araması yapabilirsiniz. Çeşitli sanatçılara ait tüm konserlerin etkinlik takviminin açıklandığı ekrana rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Etkinliklerin daha kolay ve düzenli bir şekilde duyurulmasını sağlayan etkinlik takvimi konserlerin bütün detaylarını içerir. Hangi tarihte nerde ve tam olarak ne zaman gerçekleştirileceği etkinlik takvimi sayesinde belirtilir. Böylelikle sizler de dilediğiniz sanatçının müzik dinletisine ait detaylarını görebilir ve bilet satın alabilirsiniz. Konser etkinliğine dair kurallar ve mekanın oturma düzenine etkinliğin üzerine tıkladıktan sonra ulaşabilmeniz mümkün. Böylelikle en rahat şekilde eğlenebileceğiniz alandan bilet satın alabilirsiniz.

Sihirli Bilet üzerinden dilediğiniz konser etkinliğinin biletini almak da oldukça basittir. Bunun için ilk olarak Sihirli Bilet’e üye olmanız gerekir. Üye olduktan sonra hesabınıza giriş yapmalısınız. Sonrasında ise hangi şehirde ve hangi tarihlerde konser etkinliği arıyorsanız yan tarafta bulunan filtreleme bölümünden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Ardından görüntülediğiniz konserlerin arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Bazı etkinlikler için belirli sayıda bilet hazırlanır. Bu nedenle konser tarihi yaklaştıkça sizin bilet bulmanız zorlaşabilir. Biletinizi almak için etkinliğin yan tarafındaki “bilet satın al” seçeneğine tıklamanız gerekir. Karşınıza çıkan ekranda ilerleyerek oturma alanını ve etkinlik kurallarını görüntüleyebilirsiniz. Oturma alanını da seçtikten sonra bilgilerinizi girmeli ve ödeme yapmalısınız. Böylelikle kolay bir şekilde etkinlik biletinizi satın almış olursunuz. Aldığınız biletleri hesabınızda görüntüleyebilirsiniz.

Sihirli Bilet üzerinden bilet satışı yaparak kazanç da elde edebilirsiniz. İster elinizdeki biletleri satarak isterseniz de öncesinden bilet satın alma işlemi gerçekleştirmeden bilet satışı yapabilmeniz mümkün. Bunun için ilk önce hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Ardından eğer elinizdeki biletleri satacaksanız biletlerinizin yer aldığı kısma ilerleyerek satmak istediğiniz bileti seçmelisiniz. Sonrasında satış işlemini başlatarak sizin için oluşturulan otomatik bağlantıyı bileti satacağınız kişiye gönderebilirsiniz. Satın alacak kişi kişisel bilgilerini girdikten ve ödemesini yaptıktan sonra kazandığınız tutarı görüntüleyebilirsiniz.

Dilerseniz toplu bilet satışı da yapabilirsiniz. Aynı şekilde kredi ve taksit imkanından faydalanarak biletleri satın alabilir ve sonrasında satışa çıkarabilirsiniz. Satış sonrası elde edeceğiniz kar, biletin üzerinde yazar. Daha çok satış yaptıkça daha fazla kazanç elde etmeniz mümkündür. Aynı zamanda indirimli ya da avantajlı biletlerden de faydalanabilirsiniz. Hediye bilet kazanmanız durumunda ise bir konsere ücretsiz katılabilirsiniz. Dünya üzerindeki en büyük konser listesini ve Sihirli Bilet ile bilet alım- satım işlemini öğrendikten sonra siz de Sihirli Bilet’e göz atabilirsiniz.

Etiketler #sihirlibilet,