Dünyanın En Köklü Müzik Festivalleri

Müzik Festivalleri

Dünyanın En Köklü Müzik Festivalleri

Her yıl çok fazla sayıda kişiyi ağırlayan müzik festivalleri arasından bazıları oldukça popüler hale gelmiştir. Pek çok sanatçının bir araya geldiği ve gelen kişilere eğlenceli bir ortam sunulan bu müzik festivalleri sayesinde birkaç gün boyunca keyifli vakit geçirebilirsiniz. Festival ruhunu yaşamanıza olanak tanıyan köklü müzik festivalleri ise uzun yıllardır düzenleniyor. Müzik tutkunlarına aradıkları eğlenceyi sunması bakımından çoğu kişi tarafından da seviliyor.

Genellikle açık alanda kurulan bu şenlikler, herkesin eğlenmesi için uygun bir ortam sunmasıyla bilinir. Eğlence, müzik ve dansın bir araya geldiği ve festival ruhunu tadabileceğiniz uygun bir atmosferin yer aldığı dünya festivalleri arasından en köklü olanlarını sizin için derledik!

Dünya Festivalleri Arasından En Çok Sevilenleri

Müziğin evrensel bir dili vardır. Bu dil anne karnından ölüme kadar yaşanan süreçte herkese eşlik eder. Müzik kimi zaman yalnızken dinlense de bazı zamanlarda kalabalık ortamlarda tadını çıkarır. Bu ortamlarda sevdiklerinizle sosyalleşebilir ve hiç tanımadığınız insanlarla bile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Festival sayesinde birden fazla sanatçıyı bir arada görebilir hepsini dinleyecek uygun bir fırsatı yakalayabilirsiniz.

Dünyanın en köklü müzik festivalleri gelen misafirlerine yalnızca müzik dinletisi sunmaz. Ortamı, müziğin ve neşenin ruhunu saran atmosferi ve aktiviteleriyle kendisine bağlar. Bu nedenle uzun yıllardır popülerliğinden bir şey kaybetmeden günümüze kadar ulaşır. Konserlerin yapıldığı alanların popülerliği, şehrin dokusu ya da çıkan sanatçıların türüyle olsun herkes eğlenecek bir şeyler bulabilir.

En köklü müzik şenlikleri arasında herkesin adını mutlaka en az bir kere duyduğu Rio Festivali bulunur. Dünyanın en büyük ve renkli festivali olma özelliğini de taşır. Renkli kıyafetler ve eğlenceli gösterileriyle oldukça coşkulu geçer. Her yıl şubat ve mart aylarında Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenir. Yılın bu zamanında yapılmasının sebebi ise Hristiyan inancına dayandırılır. Bu inanca göre Büyük Perhiz gelmeden hemen önce düzenlenir. Genellikle cuma günleri başlar ve King Momo denilen, belediye başkanı tarafından belirlenen bir kişinin taçlandırılması ve şehrin anahtarının verilmesiyle gösteri açılır.

Rio Festivali geçmişi neredeyse 1933 yılına kadar uzanır. Brezilya kültürünü taşıması bakımından halk için de büyük bir önem taşır. Turizmin canlandığı, insanların eğlendiği ve coşkunun hiç eksik olmadığı bu eğlence salı günü sona erer. 900 bini aşkın turistin bu festivale katıldığı belirtilir.

Geçmişten İzler Taşıyan Festivaller

Köklü ve neredeyse 50 yıllık bir geçmişi bulunan bu Summerfest festivali Michigan Gölü kıyısında düzenlenir. Bu eğlence alanı kalıcı olarak her yıl Summerfest için düzenlenir. Binlerce kişinin akın ettiği şenlik, en tanınmış sanatçıları ve eşi benzeri görünmeyen eğlenceleri barındırır. 1999 yılında ise Guinness’e Dünyanın en büyük müzik festivali olarak girer. Haziran ayının sonu ve temmuz ayının başında başlayan festival yaklaşık olarak 700 sanatçı ile 11 gün boyunca devam eder. 800 bin ile 900 bin arasında geniş kitleler tarafından takip edilir.

Festival alanının Summerfest için kalıcı olarak hazırlanması, kalıcı oturaklar, binalar ve özel alanların bulunması sayesinde katılımcılar için rahatlığı ve eğlenceyi artırıyor. Tribünler, piknik alanları ve binalar ile geniş bir alanda her yıl düzenlenen, geniş müzik türleriyle birlikte köklü bir sahne olma özelliği taşıyor. Summerfest’te 70, 80 ve 90’lı yılların geniş bir repertuarı bulunur. Böylelikle her yaştan kesime hitap eder. Aynı zamanda 40 müzik grubunu barındırması yönüyle her tarz müzik için eğlenceli bir ortam oluşturur.

Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’nde düzenlenen ve adından söz ettiren bir diğer eğlence Coachella Festivali olur.  Indio şehrini her yıl şenlendiren bu festival, genellikle nisan ayında düzenlenir. İlk kez 1999 yılında düzenlenir ve o dönem geniş kitlelerin katılması sayesinde büyük ilgi görmesiyle 2001 yılında geleneksel olarak düzenlenmeye başlanır. 2004 yılından itibaren ise alanı özel olarak ayrılarak festival zamanlarında kamp yapılmasına da izin verildi. Böylelikle daha çok ilgi çekerek popülerleşir. Ayrıca, geniş müzik türleri, etkinlikler, sergiler ve keyifli ortamıyla dünyanın en ünlü festivali olma özelliği kazandı. Bu şölene Coachella denilmesinin sebebi ise Güney Kaliforniya Eyaleti’nde yer alan Colorado Çölü’ndeki vadide düzenlenmesinden kaynaklanır. İlk zamanlar yalnızda 1- 2 gün süren festival yoğun ilgi görmesi nedeniyle 2012 yılından itibaren cuma günleri başlatılır ve 2 hafta sonu sürer. Böylelikle 6 günde tamamlanır. Ünlü sanatçılar eşi benzeri görülmemiş sahne performanslarıyla herkesi eğlendirir.

Özel bir amacı bulunan Burning Man Festivali ise her yıl ağustos ve eylül aylarında düzenlenir. Nevada’da yer alan Black Rock Çölü’nde ilk kez 1986 yılında yapılır. Organizatörler Burning Man’ın festival olmadığını, toplum ve sanat deneyi olduğunu söylerler. Bunun sebebi ise bu eğlencenin asıl amacının her bir bireyin sahip olduğu yaratıcılığı ve gücü ortaya çıkarmayı, ifade özgürlüğünü ve özgüveni getirmesini amaçlamasıdır. Böylelikle festival sonucunda yeni bir kültür oluşturulması hedeflenir.

Rusya’da ilk kez 1992 yılında kutlanan Beyaz Geceler Festivali de bir amaçla karşınıza çıkıyor. Bu şenliğin asıl amacı diğer ülkeler ve Rusya arasında kuvvetli bir kültürel bağ oluşturmak. St. Petersburg’da gündüz uzunluğunun 19 saat sürdüğü zamanlarda kutlanır. Bu şehir beyaz geceleri ile meşhur olmasından dolayı tercih edilmiştir.

2005 yılından itibaren düzenlenen Tomorrowland festivali ise Belçika’nın Boom şehrinde düzenlenir. Avrupa’nın en büyük elektronik müzik şöleni olarak kabul edilir ve yaklaşık 400 bin kişinin katılımıyla gerçekleşir.

2000 yılından beri düzenlenen Exit festival Sırbistan’ın Novi Sad kentindeki bir kalede düzenlenir. 2003 ve 2007 yıllarında Avrupa Festival Ödülleri alarak en büyük festival olma özelliğini taşır. Yaz aylarında binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşir.

Bir diğer kutlama ise Rock in Rio festivalidir. Brezilya merkezli olan bu festival; günümüze kadar Rio de Janeiro, Lizbon ve Madrid olmak üzere toplamda üç şehirde düzenlendi. Rock, pop, indie ve heavy metal türlerini sevenler için eğlenme fırsatı sunar.

Türkiye’de gerçekleşen İzmir Avrupa Caz Festivali ilk kez 1993 yılında düzenlenir. İzmir Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen bu festivalde Avrupa ve Türkiye’de önemli olan ünlü caz sanatçılarının bir araya getirilmesi hedeflenir. Caz kültürünü yaymak ve gelen kitlelere eğlenceli zamanlar geçirmeyi sağlayan eğlence yaklaşık olarak 10-13 gün sürer.

Festival Bileti Nasıl Alınır?

Eğlenceli festivallere katılmak için Sihirli Bilet ile festival bileti satın alabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Sihirli Bilet’e üye olmanız ve hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Ardından festival kategorisine gelerek her bir şehir için düzenlenen etkinliklerin takvimine ulaşabilirsiniz. Gelen sanatçılara ve tarihlere göz atabilirsiniz. Beğendiğiniz festival biletinin yan tarafından “satın al” bölümüne tıklamalısınız. Ardından kişisel bilgilerinizi girmeli ve ödeme sayfasına geçmelisiniz. Ödemenizi gerçekleştirmenizin ardından etkinlik biletiniz sizin için ayrılır. “Hesabım” bölümünden satın aldığınız tüm biletleri görüntülemeniz mümkün. Etkinlik günü ve saatinde buradaki bileti göstererek rahatlıkla festival alanına giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda Sihirli Bilet ile satın aldığınız etkinlik biletlerinde belirli oranlarda kazanç da elde edersiniz.

Etiketler #sihirlibilet,